Kuidas hooldada allergilist või ülitundlikku nahka?

17.05.2023

Kuidas hooldada allergilist või ülitundlikku nahka?

Kosmeetikatooted, alates šampoonist ja nahahooldusvahenditest ning lõpetades parfüümiga, on kujunenud meie argielu osaks, mis panevad meid end enesekindlalt tundma. Ent paljude inimeste jaoks ei ole see niisama lihtne. Hinnanguliselt kümnendikul maailma elanikkonnast esineb mõne kosmeetikatoote suhtes allergia.

Ilutööstuses kasutatakse nii looduslikke kui ka keemilisi toimeaineid, kuid enamus neist on allergeenid, selgitas Laboratorios Babé tootejuht Hurmi Krikk. Seepärast peavad kosmeetikatootjad kõikidele oma pakenditele trükkima välja koostisosade nimekirja, mida ülitundliku nahaga inimesed täpselt jälgima peavad. Toodet valides tuleb eriti hoolikas olla juht lõhnaainete osas, sest need tekitavad kõige tõenäolisemalt allergilist reaktsiooni. Enimlevinud lõhnaained, mida tuleks vältida, on amüültsinnamaal, tsinnamaal, heksüültsinnamaal, limoneen ja linalool. Sagedased allergeenid on ka erinevad metallid ja parabeenid. Apotheka Beauty tootevalikus aitab orienteeruda ka Eesti Allergialiigu märgis, millega on tähistatud allergikutele sobivad tooted.

Hüpoallergeensed tooted

Kui tead või vähemalt kahtlustad, et sinu nahk võib olla ülitundlik või allergiline, soovitab Hurmi Krikk valida dermatoloogiliselt testitud hüpoallergeenilise toote.

Mida see tähendab? Hüpoallergeensetes kosmeetikatoodetes on allergeenid miinimiumini viidud, mistõttu tekitavad need vähem ärritavaid reaktsioone ning sobivad haprale või allergiariskiga nahale.

Ülitundlik nahk ei pruugi alati tähendada allergiat. Allergilise reaktsiooni tunneb ära selle järgi, kui mingi kindel aine nahal ärritava reaktsiooni tekitab. Allergia sümptomiteks on punetus, sügelus, turse, lööve. Näonahal, mis on eriti õrn, võib reaktsioon olla kohene, selgitas Krikk.

"Enne kosmeetikatoote ostmist peaks inimene teadma, kas tema nahk on ülitundlik või allergiline. Väga tähtis on leida need tegurid ja toimeained, millele nahk reageerib," rääkis ta ning täpsustas, et apteekides on siiski üldjuhul müügil dermatoloogiliselt testitud kosmeetika, mis sobib nii tundlikule nahale kui ka allergikutele. Näiteks võiksid allergikud tavalise näopuhastusvahendi asemel kasutada rahustavat näopesugeeli ja tundlikule nahale mõeldud mitsellaarvett, keha jaoks pesemisõli ning ärrtusvastast kreemi.

Tunne oma nahka

Alati ei saa aga kindel olla, et toode nahal reaktsiooni ei tekita. Selleks, et toote sobivuses kindel olla, soovitab Hurmi Krikk kindlasti enne kosmeetika soetamist küsida apteegist testrit ning seda kodus katsetada. Ent ka siis ei tohi tundmatut toodet otse näonahale panna. Alustama peaks randme siseküljelt. Kui nahk tundub normaalne ja reaktsiooni ei tekkinud siis võib toodet kanda juba kaela piirkonda ning seejärel väikeses koguses näole.

Kui nahk hakkab kipitama, punetama või läheb paiste, tuleb toode kohe rohke veega maha pesta ja vajadusel võtta allergiarohtu. Sellisel juhul ei ole mõtet toodet järgmisel päeval uuesti proovida ja nahka rohkem ärritada, vaid valida teine hooldusvahend. Kui te ise ei suuda allergia põhjustajale jälile saada, siis tuleb kindlasti pöörduda arsti poole allergiatestiks. Arst või apteeker oskab anda nõu ka edasise tootevaliku osas.

Argine nahahooldus võiks olla värvitu ja lõhnatu. Kui nahk on allergiline, ei tohiks tooteid kergekäeliselt vahetada. Kui seda teha, siis üks toode korraga, soovitas Krikk. "Kutsun inimesi üles julgelt apteegist kosmeetikat valima. Apteekrid on spetsialistid, kes aitavad kliendil just temale sobivad tooted leida," julgustas ta.

Päikeseallergia

Meie poolt armastatud päike võib tekitada  samuti nahaärritusi ja reaktsioone,  mida saab nimetada ühise nimetusega – päikeseallergia. Paljud inimesed  ootavad suve ja päikest, et nahahaigused leevenduks, kuid liigne ultraviolettkiirgus on kahjulik ning paljud on kiirguse vastu ka ülitundlikud.  Juba varakevadel võivad koos päikeseliste päevadega tekkida nahale sügelevad punnid. Väga ägeda reaktsiooni puhul isegi villid. Kõige enam tekivad punnid päikesele kergesti kättesaadavatele kehaosadele – nägu, kael, käed ja jalad. Päikeseallergia võib tekkida ka koosmõjul antibiootikumidega või antibeebipillidega ning parfüümi või kosmeetikatoote kokkupuutel päikesekiirgusega.

Inimene kellel esineb mingi allergia peab olema ettevaatlik päikese käes olemisega. Kindlasti tuleb kasutada päikesekaitsevahendeid. Soovitavalt SPF 50 faktoriga, näiteks Babé päikesekaitseaerosool SPF 50 veekindel 200 ml.

Väga tundliku naha korral ning just väikelastel soovitatakse kasutada näiteks mineraalsete füüsikaliste blokaatoritega päikesekaitsekreeme. Kuna füüsikalised blokaatorid ei põhjusta allergilisi lööbeid, soovitatakse neid valgustundlikkusega kulgevate nahahaiguste (päikeseallergia, nõgestõbi) korral.

Lisaks leiab apteekidest just konkreetselt päikeseallergiat ennetavaid kreeme.

Kaitsekreemide kasutamine on üks oluline osa suveperioodil, kuid end tuleb ka kaitsta näiteks kandes päikeseprille, kaitsvat riietust või laiema äärega peakatteid. Kindlasti tasuks vältida tugevat keskpäevast päikest, vahemikus 11:00-16:00.

Endast hoolimine ja nutikalt käitumine tagab mõnusa puhkuse ja suve nautimise!

 

 

Seotud tooted:

Blogi:

  • 5 pigmendilaikudega seotud müüti, millest võiksid rohkem teada

    5 pigmendilaikudega seotud müüti, millest võiksid rohkem teada

    Loe lähemalt

  • Suvised ilurituaalid hoidmaks naha kauni ja säravana ka meigivabalt

    Suvised ilurituaalid hoidmaks naha kauni ja säravana ka meigivabalt

    Loe lähemalt

  • Päike ja pigmendilaigud

    Päike ja pigmendilaigud

    Loe lähemalt

  • Nahaarst selgitab: kuiva naha peamised põhjustajad ja soovitused selle hooldamiseks

    Loe lähemalt

  • Apotheka Beauty selle sügise ilulemmikud!

    Loe lähemalt

Kõik postitused